Pierwsza w Polsce zelektryfikowana linia kolejowa powstała w Wąbrzeźnie. Była to jednotorowa trasa, wybudowana między stacją główną a centrum miasta. Uruchomiono ją w 1898 roku.
Trakcja – o nietypowym napięciu 470 V – zasilała pasażerskie wagony elektryczne oraz lokomotywę, ciągnącą składy towarowe. W 1920 roku tej lokalnej linii kolejowej nadano nazwę Wąbrzeska Kolejka Powiatowa.
Elektryczna linia działała do 1959 roku. Wówczas stare wagony elektryczne zastąpiono składami spalinowymi, a trakcję zdemontowano.
Ruch pasażerski trwał do 1991 roku, a towarowy do 2011. Jednym z ostatnich kursów na linii Wąbrzeźno – Wąbrzeźno Miasto był okazjonalny przejazd drezynami ręcznymi, zorganizowany w 2012 roku. W maju tego roku rozpoczęła się rozbiórka torów. Ich miejsce zajęła ścieżka pieszo-rowerowa.
Kolejka kursowała od 8 do 32 razy dziennie, przewożąc w sumie od 16 do 2000 osób. Jej prędkość nie przekraczała 15 km na godzinę. W żargonie miejskim nazywano ją „bana”. Nazwa ta pochodzi od niemieckiego słowa kleinbahn (czyli mała kolej). Kolejka w dziejach Wąbrzeźna była 115 lat. Z sentymentem wspominają ją mieszkańcy miasta i okolicznych gmin oraz goście, dla których była atrakcją turystyczną. O jej znaczeniu emocjonalnym dla mieszkańców opowiada piosenka „Stacja Wąbrzeźno”.